• Rôzne typy počítačov

  Väčšina ľudí si pri slove počítač predstaví osobný počítač (PC), či už stolný počítač alebo notebook. Existujú však počítače mnohých tvarov a veľkostí a v našom každodennom živote vykonávajú množstvo rôznych funkcií: počítače sú aj bankomaty na vyberanie hotovosti, prístroje na skenovanie potravín v supermarkete alebo kalkulačky.

  Známym typom počítača je stolný počítač, ktorý množstvo ľudí využíva pri práci doma alebo v škole. Stolné počítače sú navrhnuté tak, aby sa dali umiestniť na stôl, a zvyčajne pozostávajú z rôznych častí, ako sú skrinka počítača, monitor, klávesnica a myš.

  Obr. 3: Stolný počítač -PC


  Ďalším dobre známym typom počítača je prenosný počítač alebo skrátene notebook. Notebooky sú prenosné počítače na batériu. Sú preto flexibilnejšie ako stolné počítače a dajú sa použiť takmer kdekoľvek.

  Obr. 4 Notebook


  Podobne ako notebooky, aj tablety sú navrhnuté tak, aby boli prenosné. Ponúkajú však iný počítačový zážitok. Najviditeľnejší rozdiel je v tom, že tabletové počítače nemajú klávesnicu, ale dotykovú plochu. Celá obrazovka je citlivá na dotyk, takže sa môžete dotknúť virtuálnej klávesnice a prst použiť ako ukazovateľ myši. Tabletové počítače nedokážu všetko to, čo tradičné počítače. Mnoho ľudí radšej pracuje s určitými programami na tradičnom počítači, ako je napríklad stolný počítač alebo notebook, než na tablete. Výhody tabletového počítača však z neho robia ideálny druhý počítač.

  Obr. 5: tablet


  Server je počítač, ktorý odosiela informácie ďalším počítačom v sieti. Napríklad pri používaní internetu sa človek pozerá na niečo, čo je uložené na serveri. Mnoho spoločností používa lokálne súborové servery na interné ukladanie a zdieľanie.

  Obr 6: Server


  Mnoho dnešných elektronických a mediálnych zariadení sú v podstate špecializované počítače, hoci si ich s nimi niekedy nespájame.


  Smartfóny: Smartfón je výkonnejšia verzia konvenčného mobilného telefónu. Okrem rovnakých základných funkcií, hovorov, hlasovej schránky a SMS sa smartfóny môžu pripojiť na internet cez wireless LAN (Wi-Fi) alebo cez mobilnú sieť. To znamená, že smartfóny sa môžu používať na rovnaké veci, aké bežne robíme na počítači, napríklad na kontrolu e-mailov, surfovanie na internete, alebo nakupovanie cez internet. Väčšina smartfónov používa dotykovú obrazovku, čo znamená, že na zariadení nie je žiadna fyzická klávesnica. Namiesto toho ťukneme na virtuálnu klávesnicu a na interakciu s displejom používame prsty. Medzi jeho ďalšie štandardné funkcie patrí vysokokvalitný digitálny fotoaparát a možnosť prehrávať digitálnu hudbu a videá. Smartfón dokonca často v jedinom zariadení nahrádza mediálne zariadenia, ako sú notebook, digitálny hudobný prehrávač a digitálny fotoaparát.

  Obr. 7: Smartfón


  Otázky na porozumenie

  1. Aké sú 3 základné typy počítačov?

  2. Aká je funkcia servera?

  3. Ako sa dajú smartfóny pripojiť na internet?