• Základy softvéru - operačné systémy a aplikácie

  Operačný systém (OS) je najdôležitejší softvér, ktorý pracuje na počítači. Spravuje pamäť a procesy v počítači, ako aj všetok softvér a hardvér. Umožňuje tiež komunikáciu s počítačom. Bez operačného systému je počítač nepoužiteľný. Zvyčajne je súčasne spustených niekoľko rôznych počítačových programov a všetky potrebujú prístup k procesoru CPU, RAM a pevnému disku počítača. Operačný systém ich všetky koordinuje, aby zabezpečil, že každý program dostane to, čo potrebuje.

  Operačné systémy sú zvyčajne predinštalované na každom počítači. Väčšina ľudí využíva operačný systém, ktorý sa dodáva s počítačom, ale je možné operačný systém aj aktualizovať alebo dokonca zmeniť. Tri najbežnejšie operačné systémy pre stolné počítače a notebooky sú Microsoft Windows, macOS a Linux. Pre tablety a smartfóny sú najbežnejšími operačnými systémami Android a iOS, moderné operačné systémy, ktoré používajú grafické užívateľské rozhranie (graphical user interface - GUI). Vďaka ich operačnému systému môžeme klikať myšou na ikony, tlačidlá a menu. Na obrazovke sa nám potom zobrazí jasná a prehľadná kombinácia grafiky a textu.

  Užívateľské rozhranie každého operačného systému má odlišný vzhľad, preto môže prechod na iný operačný systém najskôr pôsobiť cudzo.


  Moderné operačné systémy sú však navrhnuté tak, aby sa ľahko používali a väčšina základných princípov je rovnaká.

  Obr. 13: Užívateľské rozhranie – operačné systémy

  Aplikácia (app) je typ softvéru, ktorý umožňuje vykonávanie konkrétnych úloh. Po otvorení sa aplikácia v operačnom systéme spustí a beží až kým ju nezatvoríte. Súčasne je možné otvoriť viacero aplikácií. Existuje množstvo aplikácií a programov pre stolné počítače aj notebooky. Niektoré sú rozsiahlejšie (napr. Microsoft Word), zatiaľ čo iné dokážu iba jednu alebo dve veci (tj. aplikácie ako hodiny alebo kalendár). Stolné a prenosné počítače nie sú jediné zariadenia, na ktorých môžete spúšťať aplikácie alebo programy. Môžete si stiahnuť aplikácie aj do mobilných zariadení, ako sú smartfóny a tablety.

  Obr. 14: Rôzne aplikácie


  Otázky na porozumenie

  1. Viete vysvetliť, aký je rozdiel medzi operačným softvérom a softvérom aplikácie?

  2. Viete vymenovať najbežnejšie operačné systémy sv stolných počítačoch?