Program Windows Movie Maker 2012 nie je náročný na obsluhu. Poskytuje možnosti na úpravu videí a filmov v systéme Windows 7 alebo Windows 10. Tento program nemôžu používať deti samostatne. Na úpravu stop motion videí detí ho však môžu využiť učiteľky v MŠ, vďaka čomu môžu filmy ľahko zdieľať s rodičmi detí.
Dôležité upozornenie:
Program Microsoft Windows Movie Maker 2012 Microsoft nebude ďalej vyvíjať, preto sa už nedá stiahnuť z obchodu Microsoft Store. Program si preto musíte zakúpiť od tretej strany.
Vyhľadajte Windows Movie Maker Download pomocou vyhľadávacieho nástroja, napr. Google. Objaví sa niekoľko výsledkov a program si môžete stiahnuť.
V nasledujúcom texte uvádzame stručný úvod k základom práce s programom Movie Maker. Klávesa F1 na klávesnici vášho PC alebo sybol otáznika ? v ponukovej lište v pravom hornom rohu programu Movie Maker vás prepojí s funkciou online pomocníka, kde nájdete zrozumiteľné nápovedy.
 |
|
Vývojár: |
Microsoft |
Systémy: |
Windows |
Cena: |
Program je bezplatný. |
Cieľové skupiny: |
Učitelia, žiaci základných škôl od 4. ročníka, rodičia. Poznámka: Mladšie deti nedokážu tento program používať samostatne, pretože ešte nevedia čítať a program je pre túto vekovú skupinu veľmi zložitý.
|
Témy: |
Úprava videa, praktická práca s médiami |
Reklama: |
Bez reklám |
Použiteľnosť: |
Plne funkčný offline. |
Navigácia: |
Jednoduchý a zrozumiteľný pre staršie deti a dospelých, pre mladšie deti ešte príliš komplexný. |
Dizajn: |
Jednoduchý, zrozumiteľný jazyk; jasné a vysoko kontrastné farby; priateľský k čitteľom, zrozumiteľné rozloženie. |
Ako funguje program Movie Maker 2012?
Po spustení programu sa automaticky otvorí nový projekt s názvom Môj film.
Najprv sa s programom oboznámte. Ak prejdete myšou po poliach funkcií, otvoria sa vám okná, v ktorých nájdete vysvetlenia, ako v programe fungujú.
Odporúčame vám na začiaku uložiť projekt do vybranej zložky pod novým menom. Uľahčuje to neskoršiu orientáciu v práci. Je vhodné ukladať „nespracované dáta“ do samostatného priečinku.
Užívateľské rozhranie
1. Importovanie súborov
Kliknutím na ikonu Pridať videá a fotografie sa otvorí knižnica, do ktorej môžete tieto súbory pridávať.
Náhľad filmu ukazuje, či fotografie a videá zodpovedajú predvolenému formátu obrazu. V ponuke Projekt je možné upraviť nastavenia strán a zvuku.
Pridávanie fotiek a videí
Projekt si pravidelne ukladajte kliknutím na symbol diskety v ľavom hornom rohu programového riadku alebo stlačením kombinácie klávesov Ctrl a klávesy S.
Krok môžete vrátiť späť alebo zopakovať pomocou šípok vedľa symbolu diskety.
2. Zoradenie a strih
TPoradie fotografií a filmových sekvencií je možné meniť nasmerovaním kurzora/myši na ikonu v pracovnom priestore a kliknutím na ľavé tlačidlo myši. Modrý rámček označuje, že prvok je aktívny. Teraz môžete prvok presunúť do požadovanej polohy podržaním tlačidla myši.
Zoraďovanie sekvencií a strih
Ak v ponuke Upraviť kliknutím aktivujete nejaký prvok, tak sa pre daný nástroj zobrazia jeho dostupné možnosti. Zvýraznená farba označuje, ktorý nástroj pre úpravu práve používate. Video stopa je zvýraznená žltou farbou.
Pridávanie fotiek a videí
Na strihanie filmu sa používa Strihací nástroj. Na nastavenie oblasti, ktorú chcete ponechať, môžete použiť karty vedľa časovej osi pod oknom prehrávania. Časy sa dajú nastaviť aj manuálne pomocou počiatočného a koncového bodu. Kliknutím na symbol diskety sa vybratý prvok filmu vystrihne a uloží do oblasti medzi orezovými značkami.
Strihací nástroj
Ak chcete videozáznam rozdeliť na dve časti, vyberte zodpovedajúci prvok filmu. Objaví sa modrý rámik. Teraz sa posúvač prehrávania (čierna čiara) presunie do polohy, kde sa má film rozdeliť. Kliknutím na pole Rozdeliť sa tento krok spracovania ukončí.
Rozdelenie filmu
Ak chcete z filmu odstrániť časť začiatku alebo konca, môžete použiť polia Nastaviť počiatočný bod alebo Nastaviť koncový bod. Ak použijete Nastaviť počiatočný bod, všetko, čo sa nachádza na posúvači prehrávania pred týmto bodom sa z filmového klipu odstráni. Všetky ostatné filmové prvky tam zostanú. Ak použijete možnosť Nastaviť koncový bod, všetko, čo sa nachádza za bodom, kde je umiestnený posúvač prehrávania sa z filmu odstráni. Všetky ostatné prvky filmu tam zostanú.
3. Prechody medzi orbázkami a filmom
Prechody medzi obrázkami a filmovými sekvenciami vytvárajú vizuálne spojenia a umožňujú nám ich plynulé vnímanie. Ich používanie je jednoduché. Karta ponuky Animácie obsahuje množstvo prechodových efektov. Ak kurzor/ myš ukazuje na jeden zo zodpovedajúcich prechodov, jeho účinok je okamžite viditeľný v ukážke.
Možnosti prechodov
Ak kliknete na požadovaný prechod, prenesie sa do aktívnej grafiky vo výberovom okne (rozpoznáte ho podľa modrého rámčeka). Šedý trojuholník na začiatku filmovej sekvencie naznačuje, že bol k nemu priradený efekt prechodu.
Symbol prechodu
Ak chcete pri viacerých fotografiách a videozáznamoch použiť rovnaký prechod, môžete to urobiť naraz podržaním klávesy Ctrl a kliknutím myšou na požadované sekvencie. Rovnaký efekt prechodu potom aplikujte prostredníctovm ponuky Použiť na všetky.
Dĺžka trvania prechodu sa môže líšiť. Štandardne je nastavená na 1 alebo 1,5 sekundy. Kliknutím na šípku výberu vedľa poľa ponuky Trvanie sa otvorí okno, v ktorom je možné zadať aj iný čas prechodu.
Niekedy môže priveľa efektov diváka preťažiť a rôzne prechody môžu odvrátiť jeho pozornosť od skutočného obsahu. Pridržiavajte sa preto základných pravidiel dizajnu. Pravidlo prvé – menej je viac, t. j. množstvo efektov radšej obmedzte. Pravidlo druhé – dodržujte jednotnosť. Efekty by sa mali používať postupne jeden po druhom. Je lepšie zvoliť si jeden typ prechodu na celú tému alebo kapitolu. Ak chcete upriamiť osobitnú pozornosť vo filme na niečo špecifické, môžete to urobiť odlišným prechodovým efektom.
4. Vizuálne efekty
Jednotlivé obrazy alebo celé filmové sekvencie môžu byť upravné vizuálnymi efektmi. V položke ponuky Vizuálne efekty si môžete vybrať z viacerých možností. Ak kurzor / myš ukazuje na vybraný efekt, jeho účinok je okamžite viditeľný v ukážke.
Vizuálne efekty
Kliknutím na spodnú šípku na posuvnej lište vedľa oblasti výberu sa otvorí celý rad dostupných efektov rozdelených do rôznych kategórií.
Kliknutím myšou na efekt ho priradíte k aktívnej sekvencii (rozpoznateľnej podľa modrého rámčeka) vo výberovom okne.
Vizuálny efekt je aktivovaný
Piktogram v ľavom hornom rohu rámu označuje, že bol priradený vizuálny efekt.
Ak chcete použiť rovnaký efekt pre viaceré alebo pre všetky filmové sekvencie, postupujte podľa návodu v bode 3 Prechody medzi fotografiami a filmovými sekvenciami. Ani tu by ste nemali diváka preťažiť prílišným množstvom efektov. Je lepšie použiť ich adresne, aby ste určitým častiam filmu pridali na zaujímavosti.
5. Názov, text a titulky
Nástroj na vkladanie textu sa nachádza v registri na úvodnej stránke.
Názov, text a titulky
Tu máte možnosť pridať názov filmu, názvy obrázkov a titulky.
Pridávanie názvu: V položke ponuky Názov sa vkladá textový prvok pred samotný obraz a filmové sekvencie. Po kliknutí naň sa otvorí Textový nástroj. Karta a textová stopa sú ružovej farby pre lepšie rozlíšenie od videa a zvukovej stopy. Mali by ste stále sledovať, s ktorým nástrojom práve pracujete.
Názov filmu má postupne zmiznúť a pripraviť diváka na to, čo bude nasledovať. Tu môžete použiť rôzne efekty, ktoré nájdete v časti Textové nástroje. Postup je opäť podobný ako pri aplikácii prechodov a efektov pre videosekvencie. Môžete upravovať aj dĺžku miznutia.
Pridanie názvu
Pridávanie názvu obrázka: Vo vybratom rámčeku alebo vo filmovom klipe sa zobrazí textové pole pre názov obrázka. Môže sa použiť ako názov kapitoly alebo ako popisný text. Texty je možné editovať rovnakými metódami ako texty nadpisov. Pri názvoch obrázkov sú k dispozícii aj efekty miznutia a funkcie na nastavenie začiatku a dĺžky trvania miznutia.
Pridávanie názvu obrázka
Pridávanie titulkov: Film bez záverečných titulkov nie je úplný. V tomto texte sú uvedené ďalšie informácie, účastníci a podporovatelia a ich úlohy. Ak kliknete na Titulky, kurzor sa presunie na koniec filmu a otvorí textové pole, kde môžete vpísať text, podobne ako pri názve.
Pridajte titulky
Nezabúdajte si projekt pravedelne ukladať, aby ste neprišli o časť svojej práce či dokonca o celú svoju prácu.
6. Hudba a zvuk
Hudba a zvuk dopĺňajú vizuálny dojem z filmu. Hudbu môžete pridať k celému filmu alebo iba k niektorým jeho častiam.
Tip: WPri vkladaní hudby (ako aj pri vkladaní fotografií, filmových sekvencií a grafiky od tretích strán) by ste vždy mali dbať na dodržanie licenčných podmienok a autorských práv!
Ak otvoríte kontextové menu pomocou malej šípky v pravom dolnom rohu pri symbole noty, môžete vyhľadať vhodnú hudbu online alebo pridať hudbu a zvuk priamo z dátového média. Upozorňujeme, že prepojení poskytovatelia neponúkajú len bezplatné a nelicencované zvukové súbory.
Pridávanie hudby a zvukov
Po spustení menu pre hudbu sa pod videoklipmi objaví zelená hudobná stopa. Karta Nástroje hudby na úpravu skladby je tiež zobrazená zelenou farbou. Vďaka tomu ľahko zistíte, či práve editujete video materiál, alebo zvuk.
Nástroje pre hudbu
Dvojitým kliknutím na hudobný klip otvoríte panel Nástroje hudby. Tu je možné meniť hlasitosť hudby, zapnúť alebo vypnúť zvuk a nastaviť čas začiatku, ak sa hudba nemá spustiť hneď na začiatku filmu.
V prípade jednoduchého videa zvyčajne stačí do filmu pridať iba jeden hudobný klip. Ak je príliš krátky, môžete ho jednoducho skopírovať. Ak chcete zabrániť tomu, aby hudba začínala a končila príliš nečakane, je tiež dobre hudbu pomaly a postupne zoslabovať. Túto funkciu nájdete v nástrojoch hudby pod položkami Fade in alebo Fade out.
Vo väčšine prípadov nepotrebujete videosekvencie doplniť zvukom, prípadne ich chcete doplniť len na niektoré sekvencie. Hlasitosť zvuku videa je možné znížiť v položke ponuky Nástroje videa (žltá). Môžete tiež zosilniť zvuk rozhovorov v jednotlivých sekvenciách a zároveň nechať znieť na pozadí hudbu.
Zmeňte hlasitosť videa
7. Exportovanie filmu
Nástroj na vytvorenie alebo uloženie hotového filmu (v technickom jazyku „render“) sa nachádza na karte Úvodná stránka.
Exportovanie filmu
Pomocou kontextovej šípky vedľa položky ponuky Uložiť film zobrazíte výber. Rôzne možnosti ukladania sa zobrazujú v rôznych kategóriách. Keď prechádzate myšou po možnostiach, zobrazí sa malé okno s rozlíšením displeja a približnou veľkosťou súboru hotového filmu. Dobré je vybrať možnosť Pre počítač.
Počas procesu ukladania sa jednotlivé súbory, ktoré ste vložili do projektu zlúčia do filmu. Môže to chvíľu trvať.
Lišta priebehu ukladania
Po uložení filmu sa zobrazí dialógové okno výberu, v ktorom je možné prehrať hotový film alebo otvoriť a zatvoriť súbor.
Výber medzi “prehrať”, “otvoriť súbor” a “zatvoriť”
Pri práci s programom Movie Maker postupujte v nasledovnom poradí, t. j. najskôr upravte filmové sekvencie, potom pridajte názov, texty a titulky a nakoniec hudbu. Ak v závere zistíte, že chcete ešte nejakú časť videa vystrihnúť, text a hudba s videom nebudú súladiť, preto budete musieť sekvenice upravovať. Je tiež dôležité, aby ste nespracované súbory a projekt počas úprav nepresunuli do iných priečinkov v počítači. Ak sa to stane, program nedokáže súbory sám znova nájsť.
Začnite hneď teraz a vyskúšajte si svoje poznakty v praxi. Naše
praktické príklady vám môžu poskytnúť niekoľko prvotných nápadov.
Otázky na porozumenie
1. Ako pri práci v programe Movie Maker viete, že je nejaký prvok aktívny?
2. Ako môžete zmeniť dĺžku prechodu medzi obrázkami a filmovými sekvenciami?
3. Aké ďalšie nástroje sú dostupné v programe Movie Maker?
4. Prečo by ste mali hudbu pridávať až po dokončení filmu?