Партньорство с родителите
До преди няколко години в сътрудничеството с родителите имаше предимно едностранен поток от информация от страна на специалиста по ОГРДВ към родителя, относно напредъка и поведението на детето. Настоящият акцент върху партньорството в областта на образованието обаче се съсредоточава повече върху двустранен и сътрудничещ обмен между специалисти в областта на ОГРДВ и родители. Общата цел на образователното партньорство е оптималното развитие и благосъстояние на детето.
Общата цел на образователното партньорство е оптималното развитие и благосъстояние на детето.
В центъра на устойчивото образователно партньорство е редовният обмен между двете страни. Центърът за ОГРДВ може да изпълни задължението си да подкрепя семейството, само ако професионалистите в ОГРДВ знаят:
- какъв е социалният статус на семейството,
- какви са настоящите и дългосрочните трудности
- и какви образователни принципи следват родителите.
За родителите също така си заслужава да вземат участие в живота на ОГРДВ, например чрез участие в събития, партита и проекти за учители и родители или чрез създаване на личен контакт с други родители и специалисти в ОГРДВ.
По този начин родителите имат възможност да участват в процесите на вземане на решения, активно да оформят ежедневния живот на центъра за ОГРДВ, да се запознаят и разберат актуални теми, които се разглеждат в центъра за ОГРДВ с децата, както и да видят техните деца извън семейна обстановка.
Комуникацията и стабилното партньорство между родителите и професионалистите в сферата на ОГРДВ също е важна по отношение на укрепването на медийната грамотност на децата. Ако и двете страни обсъждат наблюдения от ежедневието на ОГРДВ, както и семейни и детски медии, всички участници могат да се погрижат по-добре за децата и техните нужди, както и да намерят работещи начини за подкрепа и насърчаване.
Освен това преподавателите могат да съветват родителите относно техните образователни компетенции като цяло и по-специално при използването на медиите, да ги подкрепят при неясноти и въпроси.
Основите за успешно сътрудничество са уважение, толерантност и приемане. Необходима е постоянна атмосфера на доверие, която позволява дългосрочен и честен обмен между професионалисти в ОГРДВ и родителите, и ефективна комуникация при евентуални различия в мненията и при възникване на конфликти.
Прозрачност, обмен, сътрудничество
Повечето родители са запознати по принцип с тяхната медийна образователна задача. Те имат чувствителен поглед към възприемането и използването на медии от децата си и ги подкрепят възможно най-добре при избора на подходящи медийни проекти.
Но съществува и несигурност в семействата за това как да се справят с медиите. Родителите имат много както конкретни, така и общи въпроси за използването на медиите в образователната практика.
ОПАСЕНИЯ | ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ ОТ РОДИТЕЛИТЕ |
---|---|
дали са подходящи | Кои медийни приложения са подходящи за моето дете? |
защита | Как мога да защитя детето си от неподходящи медии? |
голям избор | Как да избера подходящо медийно съдържание? |
съвети и подкрепа | Кой може да ме посъветва и откъде да получа помощ? |
зависимост | Как мога да попречат на детето ми да стане прекалено зависимо от образователните приложения? |
Таблица: Опасения на родителите
По отношение на прозрачността в центровете за ОГРДВ е от съществено значение на родителите да бъдат разяснено какъв подход следва институцията за укрепване на медийната грамотност на децата. Това е от полза както за родителите, така и за професионалистите в сферата на ОГРДВ. Родителите могат да научат какви медийни преживявания имат децата, какви умения са показали в центъра за ОГРДВ и къде специалистите в ОГРДВ укрепват медийната им грамотност. Специалистите в областта на ОГРДВ трябва редовно да получават информация за използването на медиите у дома и за начините за укрепване на медийната грамотност в семейството.
Обменът на информация насърчава цялостният поглед към всяко дете и дава възможност да се разберат различните образователни концепции в семействата, когато се използват медии. По този начин може да се идентифицират мерки за действие, а центърът за ОГРДВ ще може да координира индивидуалната си подкрепа за детето.