Ако могат да използват сами камера/таблет, децата научават
- как да създават вълнуващи истории за любов и конфликти, за големи и малки герои,
- или как да създават аудио-визуално съдържание, например как се прави торта.
- с помощта на камера (например камера на таблет) те научават как се правят филми и телевизионни програми.
- как да станат креативни и да изразяват себе си.
Те могат да се включат във всички етапи: разработване на кратката история, постановката на сцената, монтажа и саундтрака.
Въз основа на знанията и опита на децата с различни филмови и телевизионни жанрове, като анимационни филми, театрални представления, реклами или телевизионни филми могат да бъдат направени като тема в ОГРДВ.
Децата могат да разиграят любимото си предаване в среда, подобна на телевизионно студио и да го преработят творчески. Това им позволява да адаптират основни форми на тези филмови и телевизионни жанрове.
Филмите са много привлекателни за децата, понякога поради използваните медийни илюзии. Филмовата и телевизионната индустрия използват много трикове, за да създават филми. Големи градове всъщност са миниатюрни и изглеждат големи поради настройките на камерата, с която се снима, сцени се преработят цифрово на компютър и актьорите се заменят с каскадьори. Децата в предучилищна възраст все още не разполагат с достатъчно знания, за да разберат как се правят тези трикове.
Чрез изпробване на прости филмови трикове, детската медийна грамотност може да бъде увеличена чрез игра.
Децата не се ръководят винаги от хода на историята, когато гледат любимите си предавания. Те са склонни да се фокусират върху детайли, които се отнасят към тяхната реалност или които им въздействат емоционално. Възприятието на изображенията от малки деца е произволно, несистематизирано и ориентирано към момента. Същото важи и за активното използване на камера от деца. Подобно на работата със снимки, ще получите представа за детската виждане за света, като им позволите да използват камерата свободно и интуитивно.
Дайте на децата възможност да снимат инстинктивно и спонтанно с камера, без сценарий или готов план. Оставете ги сами без възрастен, за да „уловят“ своя момент. Така децата могат да изобразят това, което възприемат с очите си и да направят вътрешният си свят видим за вас.
С колкото повече начини за създаване, принципи за монтаж и трикове децата се запознаят, толкова по-скоро те ще бъдат в състояние да класифицират и разберат още по-сложни действия- връщане в миналото (flashback), успореднo развитие на действието и скокове в пространството и времето. Тази форма на видео работа с деца спомага за прилагането и изучаването на основни филмови похвати, които са важни във филмовото и телевизионното изкуство. Чрез използване на специфични средства за правене на видеа чрез игра се постига по-добро разбиране на материята и децата не губят интереса си към предварително планирания сценарий/история.
Няколко насоки могат да помогнат на професионалистите в сферата на ОГРДВ и децата да работят със stop motion техниката. Педагозите от ОГРДВ не трябва да се месят прекалено много, докато децата работят с камера. Така те няма да повлияят на идеите на малките режисьори. Все пак, възрастните могат да оказват помощ като влизат в диалог с децата, за да могат те да избистрят идеите си.
Stop motion и видео на практика
Както при снимките, на децата трябва да се покаже как да използват устройства за видеозапис. Тук важат същите правила, както са представени в модул 6.
Различните настройки и перспективи, разгледани в модул 6, ще вдъхнат живот и на (stop motion) видеата.
При работа с деца обаче е особено важно да се съсредоточим не върху съвършенството и детайлите, а върху експериментирането с технологиите и насърчаването на творчеството..
Ако искате да разкажете история със stop motion видео, трябва предварително да помислите за кратък сценарий (story board) и продължителност на филма заедно с децата.